Yurtiçinde büyüme verisi beklenirken, yurtdışında imalat PMI verileri takip edilecek…

ABD’de Kara Cuma olarak adlandırılan alışveriş çılgınlığı günü geride kaldı. Şükran Günü nedeniyle ABD piyasaları 1.5 gün kapalı kalırken piyasalarda bundan kaynaklı nispeten

ABD’de Kara Cuma olarak adlandırılan alışveriş çılgınlığı günü geride kaldı. Şükran Günü nedeniyle ABD piyasaları 1.5 gün kapalı kalırken piyasalarda bundan kaynaklı nispeten düşük işlem hacimleri gerçekleşti. Bunun yanında ABD yönetiminin Hong Kong hakkında kabul ettiği ve Trump’ın imzaladığı Demokrasi Yasası ardından Çin hükümeti bu gelişme üzerine misilleme yapacağını açıklaması devam eden ABD-Çin müzakereleri konusunda piyasalarda ihtiyatlı davranışları beraberinde getirdi ve ons Altın fiyatlarında kısmi yükselişler meydana geldi. Bunun dışında geçen Cuma gelen veriye göre Avrupa Bölgesi’nde enflasyonda çok az da olsa bir kıpırdanma olduğu gözlendi. Manşet enflasyon yıllıkta %1 ile beklentiyi hafif aşarken çekirdek enflasyonda da %1.3 ile beklenti üzeri sonuç açıklandı. Fakat tabii %2 hedefinin oldukça altındaki kalıcılık devam ediyor.

ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Kara Cuma’da mağazalardan ziyade bu yıl internet üzerinden yapılan alışverişlerde rekor kırıldı. Önceki yıllara göre mağazalara ilginin azaldığı gözlenirken, telefonlar, bilgisayarlar ya da tabletler üzerinden 7,4 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Kara Cuma’da bu yıl alışveriş merkezlerinde eskisi kadar yoğun kalabalığın görülmemesinde, müşterilerin internet üzerinden alışverişlere yönelmesinin rol oynamış olabileceği düşünülüyor. Kara Cuma’ya ilişkin alışveriş takvimi olan ABD Şükran Günü tatilinden sonraki günün önemi son yıllarda azaldı. Bu, pek çok perakendecinin mağazalarını Perşembe akşamı açmasının yanı sıra, erken tatil promosyonları ve yıl boyunca yapılan indirimlerden de kaynaklanıyor. Şimdi ise gözler bir sonraki indirim günü olan Syber Monday'e (Siber Pazartesi) çevrildi. ABD'de 2005'ten beri Kasım ayında yapılan Şükran Günü yemeğinden hemen sonra gelen ilk pazartesi günü Syber Monday kampanyası düzenleniyor. Bu gün kapsamında büyük şirketlerden ziyade küçük ve orta vadeli alışveriş siteleri indirime gidiyor. 2015'te düzenlenen Siber Pazartesi kampanyasında bir günde 2.98 milyar dolarlık alışveriş yapılmış, bu rakam 2017'de 6.59 milyar dolara çıkarak büyük bir yükseliş kaydetmişti. Siber Pazartesi, dünya genelinde daha az bilinmesine rağmen 2018'deki satışları Kara Cuma'da yapılan meblağı geçmişti. Verilere göre Siber Pazartesi'de ABD'de bir müşteri internet üzerinden ortalama 120 ila 160 dolarlık alışveriş yapıyor.

Diğer yandan ABD ile Çin arasında ticaret müzakereleri devam ederken ABD’in Hong Kong’u destekleyerek Demokrasi Yasası’nı Trump’ın da onaylamasının ardından Çin tarafı bu gelişmeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çin, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nın uygulanmasının iki ülke arasında önemli alanlarda iş birliğini baltalayacağını bildirdi. Konuyla ilgili olarak Donald Trump'ın yasa tasarısını imzalaması, devam eden ticaret görüşmelerini etkileyecek mi?" sorularına Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü verdiği yanıtta "Gelmesi gerekenler er ya da geç gelecek." İfadesini kullandı. Aralık ayına girdiğimiz bugün itibariyle 15 Aralık için de süreç kısalmaya devam ediyor. Eğer gerilim artışıyla bir anlaşma ihtimalinden uzaklaşılırsa 156 milyar Dolar’lık ek gümrük vergileri de devreye girecek.

Bugün yurtiçinde 3.çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Beklentiler %1 büyüme gerçekleşeceği yönünde. Bunun dışında Türkiye’de dahil olmak üzere bugün Avrupa ve ABD’de de İmalat PMI verileri takip edilecek. Ayrıca bugün ECB başkanı Lagarde’ın konuşması da bekleniyor.

EURTRY

Geçtiğimiz hafta başından beri artan jeopolitik ve siyasi risklerin Türk varlıkları üzerindeki etkilerinin devam ettiği gözlenirken, haftanın son işlem gününde ise Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre ihracat 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 0,1 azalarak 15 milyar 664 milyon dolar, ithalat yüzde 8 artarak 17 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleştiği görüldü. Gün içerisinde, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in yayınladığı raporda Türkiye ekonomisindeki toparlanma ve yeniden dengelenmenin süreceği, büyümenin güçleneceği, enflasyonun düşeceği ve cari açığın kontrol altında olacağı beklentisine yer vererek toparlanmanın 2020 yılında da devam edeceğini belirtmesinin Türk varlıkları üzerindeki sınırlı etkileri takip edildi. ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına dair belirsizliklerin Dolar üzerindeki baskıları izlenirken, gün sonunda, kurun kayıplarını sürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,74 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,73, 5,72 ve 5,70 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 5,75, 5,77 ve 5,79 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD

Haftanın son işlem gününde, Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonu yüzde 0,7 ile Ekim'de kaydedilen üç ayın düşüğünden Kasım ayında hız kazanarak yüzde 1'e yükseldiği gözlendi. Gün içerisinde, Almanya'da işsizlik Kasım ayında 16 bin azaldığı izlenirken, Almanya Federal İstatistik Ofisi verilerine göre, Almanya'da perakende satışlar, Ekim ayında beklentilerin üstünde aylık bazda yüzde 1,9 düşüş göstermesinin sınırlı etkileri takip edildi. Yurtiçinde ise TUİK ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre ihracat 2019 yılı Ekim ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 0,1 azalarak 15 milyar 664 milyon dolar, ithalat yüzde 8 artarak 17 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleştiği görülürken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in yayınladığı raporda iyimser görünüm ile birlikte Türkiye ekonomisi toparlanmanın 2020 yılında da devam edeceğini belirtmesinin Türk varlıkları üzerindeki baskıları azalttığı izlendi. Gün sonunda, çaprazın kayıplarına haftanın son gününde devam ettiği görüldü.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 6,33 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,35 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,31, 6,29 ve 6,28 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 6,35, 6,36 ve 6,38 direnç seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı yazılı açıklama ile Kongre'nin her iki kanadından da geçerek masasına gelen "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" adlı yasa tasarısını imzaladığını duyurmasından sonra iki ülke arasındaki gerginliğin yükseldiği gözlenmişti. Haftanın son işlem gününde ise, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang’ın düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasında önemli alanlarda iş birliğini baltalayacağını bildirmesi ile artan gerginliğin devam etmesi sonucu Altın’ın 1466 Dolar seviyesini test ettiği gözlendi. Gün sonunda Ons Altın’ın ABD on yıllıklarındaki sınırlı yükseliş ile birlikte kazançlarını devam ettirdiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1464 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1468, 1473 ve 1478 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1459, 1453 ve 1448 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Haftanın son işlem gününde İngiltere’de Brexit ve erken seçim yönündeki belirsizliklerin Sterlin/Dolar paritesi üzerindeki baskıları izlenmeye devam ederken, Birleşik Krallık’ta GFK’nın açıkladığı verilere göre, Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında yüzde beklentilere paralel olarak -14 seviyesinde kalmaya devam ettirdiği görüldü. ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına dair belirsizliklerin Dolar üzerindeki sınırlı baskılarına rağmen, gün sonunda, Dolar’ın Sterlin karşısındaki sınırlı kazançlarına devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2933 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2900 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2960, 1,2985 ve 1,3010 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2900, 1,2875 ve 1,2845 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong'daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylaması ile gün içerisinde ticaret gerginliğinin arttığı gözlemişti. Gün içerisinde Japonya’da açıklanan Tokyo TÜFE’nin Kasım ayında yüzde 0,4 seviyesinden, yüzde 0,8 seviyesine yükseldiği gözlenirken, Japonya Sanayi Üretiminin ise yüzde -2,1’den, yüzde -4,2 seviyesine gerileyerek 5.5 yılın en sert düşüşünü kaydettiği görüldü. Gün sonunda, ABD ile Çin arasındaki artan ticaret gerginliği ile Dolar üzerindeki sınırlı baskılar devam ederken, paritenin sınırlı kayıplarına devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 109 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 109,65 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 109,20, 108,00 ve 108,75 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü olması durumunda ise 109,65, 109,90 ve 110,15 direnç seviyeleri takip edilebilir.

HAM PETROL

Haftanın son işlem gününde, Petrol fiyatları, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang’ın düzenlediği basın toplantısında, ABD'de Kongre'nin her iki kanadından geçen ve Başkan Donald Trump tarafından imzalanan Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nın uygulanmasının iki ülke arasında önemli alanlarda iş birliğini baltalayacağını belirtmesi ile iki ülke arasındaki gerginliğin devam ettiği gözlenmesi ile düşüşünü sürdüğü izlendi. Gün sonunda artan ticaret gerginliği ve yatırımcıların Aralık ayındaki OPEC+ toplantısına odaklanması ile birlikte Hem Petrol fiyatlarının üst üste üçüncü günde de düşüşüne devam ettiği görüldü

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 55,54 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 56,00 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile Ham Petrol’deki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 55,00, 55,55 ve 55,10 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 56,00, 56,60 ve 57,20 direnç seviyeleri takip edilmelidir.

XAGUSD

Geçtiğimiz Perşembe günü, ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong'daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylaması ile gün içerisinde ticaret gerginliğinin arttığı gözlemişti. Haftanın son işlem gününde ise Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang’ın düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasında önemli alanlarda iş birliğini baltalayacağını bildirmesi ile artan gerginliğin devam ettiği takip edildi. Gün sonunda, artan ticaret gerginliği sonrası gözlenen dalgalı seyir sonrası Gümüş’ün artan talep ile birlikte kazancına devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gümüş’ün 17 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 16,85 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 17,15, 17,25 ve 17,40 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gümüş’teki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 16,85, 16,70 ve 16,55 destek seviyeleri takip edilmelidir.

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR

Kaynak:AHL Analiz
Hibya Haber Ajansı

244
Okunma