Covid-19 verileri ve Hong Kong’da yeni dalga endişesi

Hong Kong’da Pazar günü itibariyle 38 vaka doğrulandı. Temmuz başında günlük 5 vakaya kadar düşen ülkede son günlerde vaka sayıları ortalama 30’un üzerine yükseldi. Ülke yetkilileri durumun kontrolden çıkabileceğin düşünüyorken, Hong Kong hükümeti virüs yayılmasını kontrol altına almak için daha katı önlemler alabilir. Avustralya’da özellikle Melbourne’da da vakalar 250’nin üzerine çıktı ve bu ülkede de panik yaşanıyor.

Dünya geneli vakalara baktığımızda ise virüsün yayılımının ABD – Brezilya – Hindistan ve Güney Afrika öncülünde yeni rekorlar kırdığını görüyoruz. 10 Temmuz tarihinde 236.918 adet vaka tespit edilirken bu sayı yeni rekor olarak tarihe geçti. Ölü sayısı ise günlük 5.500 seviyelerinde duruyor.

Resmi verilere göre dünya genelinde vaka sayıları 13 milyonu geçerken, ölü sayısı da 571.000’in üzerinde.

Asya Borsaları Yeni Haftaya Yükselişle Başladı…

Yeni haftada Asya borsaları pozitif bir havayla başladı. Bu yükseliş, ABD vadelilerini de yukarıya doğru taşıyor. Nikkei endeksi %1.89, Hang Seng endeksi %0.92 ve Shangai endeksi %1.63 oranında pozitif seyretmekte.

OPEC Üyeleri Çarşamba Günü İnternet Üzerinden Toplanacak…

OPEC kurulu ve ortakları, bu hafta yapılacak online toplantıda petrol üretimini günlük 2 milyon varil arttırmayı düşünecekler. Suudi Arabistan ve OPEC+ kurulunda yer alan bir çok ülke bu düşünceyi destekliyor. Toplantıya Rusya’da katılacak.

Veri Ajandası:
*10:00 | Türkiye – Cari Denge
*10:00 | Türkiye – Sanayi Üretimi
*10:00  | Türkiye – Perakende Satışlar
*14:30 | TCMB Beklenti Anket Sonuçları
*21:00 | ABD – Federal Bütçe Dengesi

Kaynak İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.