news-details

Ulus Tarihi Kent Merkezi’ne ücretsiz ring seferleri devam ediyor

Gerçekleştirdiği yenileme ve restorasyon çalışmalarıyla Ulus Tarihi Kent Merkezi’ni iş dünyası ve turizmin önemli simgelerinden biri haline getirmeyi amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bölgede ulaşımı kolaylaştırmak için ücretsiz ring seferleriyle hizmet vermeye devam ediyor.  

Hibrit araçların kullanıldığı ring hizmeti yaz mevsimi ile birlikte haftanın her günü 10.00-12.00 ve 13.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. 30 dakika aralıklarla düzenlenen ücretsiz seferler sayesinde yerli ve yabancı turistler pratik ve hızlı bir şekilde tarihi kent merkezine ulaşarak Hacı Bayram Camii, Augustus Tapınağı ve Ankara Kalesi gibi birçok sosyal, kültürel ve dini alanı ziyaret edebiliyor.

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ücretsiz ring seferleri, Ulus Metro İstasyonu karşısında yer alan Tarihi Kent Merkezi Gezi Durağı’ndan başlayıp sırasıyla, Anafartalar ve Hükümet Caddesi kesişimi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Samanpazarı PTT, Etnografya Müzesi-Resim ve Heykel Müzesi ile Melike Hatun Cami güzergahında devam ediyor.

Ücretsiz ring sefer uygulamasına 2020 yılında başladıklarını söyleyen Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, özellikle Ankara Kalesi çevresinde olmak üzere Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde yayalaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Ödemiş, “Yayalaştırma için projelerimiz devam ederken bir taraftan da yayalaşma sonucundaki alternatif ulaşım olanaklarını hazırlamamız gerekiyor. Başlatmış olduğumuz bu ring seferi de bu projenin bir parçası.” diye konuştu.

Ödemiş, Ulus’u kültür turizminde hak ettiği yere getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulus Tarihi Kent Merkezi hepimizin bildiği gibi Ankara’mızın 2 bin 800 yıllık geçmişine sahip kurucu merkezi. Ülkemiz burada kurtarıldı, Cumhuriyetimiz burada kuruldu. Önemli bir merkez. Tüm o uygarlıklara ait arkeolojik eserleri, mimari eserleri, tarihi dokuyu burada görmek mümkün. Biz Ulus’ta yapmış olduğumuz projelerle Ulus’u kültür turizminde hak ettiği yere getirmeyi planlıyoruz.”

  Hibya Haber Ajansı