Türkiye: Cari açık nisanda daralan ticaret açığı ile beraber azaldı

Türkiye’de nisan ayında cari işlemler dengesi, 1,71 milyar USD açık verdi.

Türkiye’de Nisan ayında cari işlemler dengesi, 1,71 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 2,20 milyar USD olan piyasa beklentisinin ve 3,42 milyar USD olan Mart verisinin altında gerçekleşmiştir. Cari denge, aylık dönemde ise geçen yılın Nisan ayına göre 5,30 milyar USD’den 3,58 milyar USD azalmıştır. Yıllıklandırılmış bazda ise 32,7 milyar USD cari açık verilmiştir.

Cari işlemler dengesi; Nisan ayında da üst üste 18. ayda açık verirken, azalan dış ticaret açığına paralel bir şekilde daralma göstermiştir. Ana kalemler itibariyle; hem dış ticaret açığı hem de hizmet dengesi kapsamındaki pozitif ve negatif risklerin bir arada olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl özellikle, dış ticaret açığında artan ihracat potansiyeli kapsamındaki iyileşmeye ek olarak, altın ithalatının etkisinin de azalmasıyla beraber belli oranda iyileşme gözlenmiştir. Dış talepteki iyi koşulların bu eğilimi desteklemesini bekleriz. Diğer yandan; enerji kaleminin özellikle yükselen küresel emtia fiyatları kapsamında ithalatı artırıcı etkisi devam etmektedir. İthalatta yaşadığımız artış etkisinin miktardan kaynaklı değil, fiyattan kaynaklı olduğunu gözlüyoruz. Finansman tarafında doğrudan yatırım kaynaklı net girişler Nisan ayında 56 milyon USD olarak gerçekleşirken, portföy tarafında 1,53 milyar USD net çıkış olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde net satış 123 milyon USD olurken, borçlanma araçlarında ise 44 milyon USD’lik net satış yapılmıştır. Resmi rezervler bu dönemde ülkenin para tamponlarını destekleme sözü veren eski Merkez Bankası Başkanı Naci Agbal'ın Mart ayında değiştirilmesinden sonraki Nisan ayında 1,18 milyar USD azalmıştır. Kamu bankalarının önceki dönemde TRY’i desteklemek amacıyla döviz satışı yapması, rezervlerde dalgalanmaya neden olmuştu. Nisan 2021 döneminde cari işlemler dengesi 1,71 milyar USD açık verirken, net hata ve noksan veya kaynağı bilinmeyen sermaye hareketleri, aylık 198 milyon USD’lık giriş gösterdi. Yılın ilk 4 ayında net hata ve noksandan kaynaklanan girişler 7,18 milyar USD oldu.

Ödemeler dengesi… Kaynak: TCMB, Bloomberg

Mayıs ayına dair olarak aldığımız öncü dış ticaret verileri; Nisan ayındaki tüm faktörlerin geçerliliğini koruduğunu göstermektedir. Pandemi etkileri küresel ekonomilerde hafifledikçe ve ekonomik faaliyet geliştikçe dış talepteki iyileşme eğilimi sürecektir. Bu nedenle ihracatı pozitif görmeye devam ediyoruz. Finansal koşullardaki sıkılığın talebi limitleyici etkisi ve altın ithalatında görülen azalma, ithalat büyümesini sınırlaması açısından olumlu. Ancak emtia fiyatlarındaki artışın özellikle enerji ithalatı üzerinden etkilerini hissetmeye devam edeceğiz. Hizmet dengesi bakımından; Haziran’ı da içine alan periyoda kadar gerek yurtiçindeki kapanmanın, gerekse de diğer ülkelerin Türkiye’ye yönelik kısıtlamaları iyileşme derecesini olumsuz olarak etkileyecektir. Söz konusu kısıtlamaların hafifletilmesi aşaması ve yurtiçinde aşılamanın hızlandırılmasının buna yapacağı katkı Temmuz ve sonrasının turizm gelirleri açısından daha iyi geçmesini sağlayabilir. Bu kalemde de 2020’ye göre belli oranda, ancak temkinli yaklaşılması gereken bir iyileşme beklentisinden bahsedebiliriz.

Karşılaştırmalı ihracat (siyah), turizm (yeşil) gelirleri ve cari işlemler dengesi (mavi)… Kaynak: TCMB

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma