Tekfen iştiraki TechInvestments LLC, SOCAR Polymer Inv. LLC'nin %10'unu $100 mln'a aldı

Tekfen Holding iştiraki TechInvestments LLC, SOCAR Polymer Investments LLC'nin yüzde 10 hissesini 100 milyon dolar peşin bedelle satın aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan Tekfen

Tekfen Holding iştiraki TechInvestments LLC, SOCAR Polymer Investments LLC'nin yüzde 10 hissesini 100 milyon dolar peşin bedelle satın aldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan Tekfen açıklamasında, 375 milyon ABD doları tutarında ödenmiş sermayeye sahip SOCAR Polymer Investments LLC'nin %10 hissesini satın alımında hisse başına 2.667 dolar fiyat biçildiği bilgisine yer verildi.

Açıklamaya göre satın alınan söz konusu hisseler Pasha Holding LLC (%5) ve SOCAR Overseas Ltd.'e (%5) aitti.

Aynı açıklamada ortak olunan şirketle ilgili şöyle denildi:

SOCAR Polymer Investments LLC, petrokimya şirketi SOCAR Polymer LLC'nin (SOCAR Polymer) % 100 oranında sahibi olup, yıllık 184 bin ton kapasiteli Polipropilen ünitesi Eylül 2018'de, yıllık 120 bin ton kapasiteli Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) ünitesi ise 2019 yılı içerisinde faaliyete geçen SOCAR Polymer, 2020 yılından itibaren tam kapasite üretim yaparak başta Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere, Rusya ile Batı ve Orta Avrupa'yı hedef pazarı olarak belirlemiştir.

Toplamda yatırım büyüklüğü 820 milyon Dolar mertebesine ulaşan SOCAR Polymer'in tesislerin tam kapasiteye geçmesi ile beraber 2020 yılı ve sonrasında öngörülen ürün fiyatları ile yaklaşık 400 milyon ABD Doları mertebesinde satış gelirine ve 200 milyon ABD Doları mertebesinde faiz, amortisman ve vergi öncesi kara (FAVÖK) ulaşması hedeflenmektedir.


Hibya Haber Ajansı

593
Okunma