SPK, Kardemir'i zarara uğrattığı gerekçesiyle 8 kişi hakkında suç ihbarında bulunacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kardemiri en az 43.99 milyon TL zarara uğrattıkları gerekçesiyle 8 kişi hakkında suç ihbarında bulunma kararı aldı. SPK bülteninde yer alan ilgili açıklamada,

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kardemiri en az 43.99 milyon TL zarara uğrattıkları gerekçesiyle 8 kişi hakkında suç ihbarında bulunma kararı aldı.

SPK bülteninde yer alan ilgili açıklamada, söz konusu suç nedeniyle zarara uğrayan yatırımcıların olması halinde, bunların da ayrıca sorumlular hakkında dava açabilecekleri bilgisine yer verildi.

SPK bülteninde yer alan açıklama şöyleydi:

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Kardemir) hesap ve işlemlerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda aşağıdaki tabloda yer verilen suç ihbarlarında bulunulmasına karar verilmiştir.

Suç İhbarında Suç İhbarına Neden Eylemin Aykırılık Teşkil

Bulunulan Şahıs Olan Eylem Ettiği Kanun Maddesi

Fadıl DEMİREL

Metin ALTAN

Kamil GÜLEÇ Kardemir’in en az 43,993,296 TL 5237 sayılı Türk Ceza

Cavit YÜCEL zarara uğratılması Kanunu’nun 155'inci maddesi

Hüseyin Çağrı GÜLEÇ

Burak YOLBULAN

Ahmet Zeki YOLBULAN

Mustafa YOLBULAN

Yukarıda Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ ile ilgili olarak ayrıntıları verilen suç nedeniyle (varsa) zarara uğrayan yatırımcıların, genel hukuk hükümleri çerçevesinde, yasal koşulların oluşması halinde, suç teşkil eden bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan kişiler aleyhine Türk Ticaret Kanunu’nun 553 üncü maddesi kapsamında dava açabilecekleri hususunun Kurulumuz Bülteni ile kamuya duyurulmasına karar verilmiştir.


Hibya Haber Ajansı

836
Okunma