Sabah Stratejisi

Küresel piyasa fiyatlamalarında hafta başlangıçları ağırlıklı satıcılı seyir şeklinde gerçekleşti. Hong Kong’da devam eden protestolar MSCI Hong Kong endeksinde %3’e varan kayıplara neden

Küresel piyasa fiyatlamalarında hafta başlangıçları ağırlıklı satıcılı seyir şeklinde gerçekleşti.

Hong Kong’da devam eden protestolar MSCI Hong Kong endeksinde %3’e varan kayıplara neden olurken, risk algısındaki bozulma gelişmiş ve gelişmekte olan ülke varlıklarına da sirayet etti. ABD tahvil piyasasının Veterans Day olması nedeniyle işlem görmemesi hacim tarafında zayıflamaya zemin hazırlarken, S&P 500 endeksinde 4 gün sonra ilk kez eksi kapanış takip edildi. USDTRY paritesi ise hafta ortasında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasındaki görüşme öncesinde global risk algısının da hazırladığı koşullarla birlikte teknik açıdan dikkat çektiğimiz 5.76 seviyesini aşarak gün içerisinde 5.79 seviyesinin üzerine eğilim gösterdi. Yeni günde Asya fiyatlamaları 5.77 bölgesi civarında takip edilmekte.

Tatilden dönen ABD tahvil piyasasında hafif satıcılı seyir devam ediyor. 10Y tahvil faizinde düşük hacimle birlikte Asya fiyatlamalarında %1.93 sınırına yükseliş gözlenirken, %1.90 üzeri oluşumun korunduğunu söylemek mümkün. Öte yandan 12 Kasım işlemlerinde Asya/Pasifik tahvil piyasası yaklaşımlarına baktığımızda, 10Y vadede Japonya’da +3bp, Çin’de +2bp, Filipinler’de +2bp, Endonezya ve Malezya’da +1bp’lık yaklaşımın korunduğunu görmekteyiz.

Çin’de iç talebin ticaret gerginliğine paralel yavaşlayan ekonomik performans ortamında ne ölçekte destek sağlayacağı merak edilirken, Alibaba’nın Singles’ Day satışlarında 24 saat içerisinde 38.3 milyar doları aşan satış gerçekleştirmesi moral desteği sağlıyor. Diğer yandan ise dün açıklanan Ekim ayı kredi/para arzı rakamlarında beklentilerin gerisinde kalınmış olması ve Ekim ayında altyapı harcamaları açısından kritik önemde bulunan özel bono ihracının gerçekleşmemesi ek teşviklerin devam etmesi gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

Global ve yerel piyasaların birleştiği ortak nokta ise gündem açısından hafta ortasını takip etmek. ABD Başkanı Trump’a yönelik azil sürecinin kamuoyu nezdinde yarın itibarıyla takip edilecek olması işlem aktivitesinin azalmasına ve yeni pozisyonların açılırken seçici davranılmasına neden olurken, yerel varlıklar nezdinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyaretine yönelik beklentiler öne çıkmakta. Lira cinsi varlıklar üzerinde oluşan yönsüz davranışları bu kapsamda değerlendirebileceğimiz kanaatindeyiz. Parite açısından 5.76-5.80 bandını aşağı yöne kıyasla –globalde Amerikan doları zayıflaması etkisi görmedikçe- daha olası değerlendiriyoruz. BİST 100 endeksinde 102500 desteğini kısa vade, 98000 bölgesini orta vadeli yükseliş trendi açısından yakından izliyoruz.

İngiltere’de Brexit partisi lideri Farage’ın 12 Aralık seçimlerinde Muhafazakar Parti’ye karşı aday çıkarmayacağını açıklaması sonrasında GBP çaprazlarında yükseliş gözlense de 1.29 direncinin çalışmaya devam edeceği kanaatindeyiz.

Orkun GÖDEK

Stratejist
Araştırma

DENİZYATIRIM

343
Okunma