New York'ta endeksler ticaret anlaşmasına dair belirsizlik yaratan haberlerle sıkıştı

New York'ta endeksler olası bir ticaret anlaşmasının Aralık ayına ertelenebileceği endişesiyle dar bantta sıkıştı. S&P 500 yüzde 0.04 artışla 3,075.84, Dow Jones 30 endeksi önemli değişme

New York'ta endeksler olası bir ticaret anlaşmasının Aralık ayına ertelenebileceği endişesiyle dar bantta sıkıştı.
S&P 500 yüzde 0.04 artışla 3,075.84, Dow Jones 30 endeksi önemli değişme olmadan 27,491.70 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi de yüzde 0.31 kayıpla 8,408.59 puandan günü tamamladı.
Gün içinde gelen ABD ve Çin başkanlarının olası buluşmalarının Aralık ayına ötelenebileceğine dair haberler, piyasanın sıkışık ve gevşek bir seyir izlemesine neden olduğu belirtiliyor.
Çin ve ABD yetkilileri, iptal edilen Şili'deki Asya Pasifik İşbirliği Konferansı sonrasında yer arandığını ve uygun bulunan yerin belirlenmesinin ardından bilgi verileceğini açıklamışlardı. Her iki tarafın devlet yetkili ağızları da Kasım ayı içinde bir anlaşma imzalanmasının önünde engel olmadığına ilişkin açıklamalar yapmıştı.
Uzmanlar halen olası sınırlı bir anlaşmanın imzalanacağına dair aşırı iyimserliğin devam ettiğini kaydediyorlar. Euro Bölgesi nin beklentilerden bir miktar daha iyi gelen bileşik PMI verisinin iyimserliği desteklediği belirtildi. Euro Bölgesi Ekim bileşik PMI verisi 50.2 olan beklentinin üzerinde 50.6 seviyesinde gerçekleşti.
Şirketlerin beklentilerin üzerinde kâr açıklamalarının da belirsizliğe rağmen iyimserliği desteklediğini belirten piyasa uzmanları, faizlerin sıfır ya da altında seyretmesinin, temettü verimi olan risli varlıklara yönelik risk iştahını canlı tuttuğuna işaret ediyorlar.

Açıklanan şirket bilençolarının büyük bölümünün beklentilerin üzerinde geldiği belirtiliyor.

Hibya Haber Ajansı

434
Okunma