New York Borsası’nda endeksler zayıf gelen imalat verileri ve ticaret endişeleriyle gevşedi

New York Borsası’nda endeksler, zayıf gelen Kasım ayı imalat PMI (satınalma yöneticileri endeksi) verileri ve ticaret endişelerini artıran ABD Başkanı Donald Trump’ın twitter mesajı ile

New York Borsası’nda endeksler, zayıf gelen Kasım ayı imalat PMI (satınalma yöneticileri endeksi) verileri ve ticaret endişelerini artıran ABD Başkanı Donald Trump’ın twitter mesajı ile gevşedi.

S&P 500 endeksi yüzde 0.86 kayıpla 3,113.87 puandan, Dow Jones 30 endeksi yüzde 0.96 kayıpla 27,783.04 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi ise yüzde 1.12 kayıpla 8,567.99 puandan günü tamamladı.

Trump twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Brezilya ve Arjantin’den yapılan çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Trump mesajında, Brezilya ve Arjantin’in para birimleri devalüe ettiklerini ve bunun ABD’li çiftçiler için olumsuz bir gelişme olduğunu belirterek, bu ülkelerden gelen çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik yaptırımların tekrar hayata geçirildiğini belirtti. Trump, kararının gerekçesi olarak ise bu ülkelerin kendi para birimlerini zayıflatarak, güçlü dolardan yararlanmalarını engellemeyi gösterdi.

Öte yandan, ABD ISM İmalat PMI (Satınalma Yöneticileri Endeksi) Kasım'da 48.1'e geriledi. Ekim ayında 48.3 olan ISM verisinin Kasımda 49.2 gelmesi bekleniyordu. ISM istihdam endeksi'de Kasım ayında 46.6 seviyesine geriledi. Ekimde 47.7 olan ISM istihdam verisinin Kasım ayında 48.2 olması bekleniyor.

ABD'de inşaat harcamaları Ekim ayında yüzde 0,8 azaldı. Piyasa beklentisi inşaat harcamalarının yüzde 0,3 artması yönündeydi. Eylül ayına ilişkin veri ise yüzde 0,5 yükselişten yüzde 0,3 düşüşe revize edildi.

Başkan Trump’ın Hong Kong protestocularına destek veren ve Çin’in uluslararası hukukun çiğnenerek, iç işlerine karışılması olarak nitelediği tasarıyı onaylamasının ardından müzakerelerin seyri konusunda belirsizlik de geçerliliğini koruyor.


Hibya Haber Ajansı

368
Okunma