New York Borsası’nda endeksler, Cuma günü ticaret endişeleriyle düştü

Şükran günü tatilinin ardından, Cuma günü New York Borsası’nda endeksler, ticaret anlaşmasına ilişkin endişelerin etkisiyle haftayı düşüşle kapadı. Cuma günü

Şükran günü tatilinin ardından, Cuma günü New York Borsası’nda endeksler, ticaret anlaşmasına ilişkin endişelerin etkisiyle haftayı düşüşle kapadı.

Cuma günü işlemlere yarım gün süreyle açık olan New York Borsası’nda S&P 500 endeksi yüzde 0.40 kayıpla 3,140.98 puandan, Dow Jones 30 endeksi yüzde 0.40 kayıpla 28,051.41 puandan, Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 0.46 kayıpla 8,665.47 puandan kapandı.

Geçen hafta başında Çin’in ABD’li üst düzey müzakerecileri detayları görüşmek üzere Pekin’e davet etmesi, Çin müzakerecisi Liu He’nin anlaşma konusunda temkinli iyimser olduğu açıklaması ve ABD Başkanı Trump’ın bir anlaşmaya çok yakın olunduğunu ifade etmesinin yanı sıra; endeksler üzerinde etkili belli başlı şirketlerin açıkladıkları beklentilerin üzerindeki kâr rakamları ile olumlu gelen ABD ekonomik verilerinin etkisiyle New York Borsası’nda yükseliş yaşandı ve endeksler ard arda rekor seviyeleri gördü.

Çarşamba günü Hong Kong göstericilerine destek veren yasa tasarısının Başkan Trump tarafından onaylanması ile oluşan siyasi gerginliğe bağlı endişeler, Cuma günü New York Borsası'nda yaşanan satışların başlıca nedenini oluşturdu.

Söz konusu gelişmeyi iç işlerine müdahale olarak değerlendiren Çin yönetimi, tepki olarak ABD’li şirketlere yönelik yaptırımlar uygunacağını açıkladı ancak yaptırımların ne olacağı konusuna bir açıklık getirmedi.

Gelişmelerin ticaret müzakerelerine tekrar başlanması ve yıl sonundan önce bir ticaret anlaşması imzalanması konusunda güçlenen belentiyi baltalayacağı görüşü ağırlık kazanırken, bazı piyasa uzmanları halen yıl sonundan önce bir anlaşmanın imzalanabileceği konusunda umutlarını koruyor.

Çin Dışişleri Bakanı, ABD’nin onaylanan tasarı ile uluslararası hukuka zarar verdiği ve Çin’in iç işlerine müdahale ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkilere daha fazla zarar vermemek adına uygulamaya geçirilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Çin, Faz1 olarak nitelenen anlaşmanın imzalanmasıyla mevcut ticari yaptırımların yürürlükten kaldırılması gerektiğini savunuyor ancak ABD’de mevcut ticari yaptırımların kaldırılmasına büyük bir muhalefet bulunuyor.

Cumartesi günü Çin’de yayımlanan Global Times gazetesi, ticaret müzakereleri konusunda direkt bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, anlaşmanın parçası olarak ABD’nin mevcut yaptırımları kaldırması gerektiğini yazdı.

Öte yandan, müzakereler konusunda yakın bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan haberlere göre, ABD’li müzakereciler in Şükran günü tatilinin ardından Pekin’e gitmesi muhtemel.

Hibya Haber Ajansı

368
Okunma