NATO Zirvesi’nden gelecek haberler piyasalarda etkili olacak

Dikkatler Nato Zirvesinde Alınacak Kararlarda! Yurt içi tarafta veri akışı olarak yoğun bir haftayı takip etmekteyiz. Geçtiğimiz açıklanan büyüme rakamları sonrasında bugün sabah

Dikkatler Nato Zirvesinde Alınacak Kararlarda!

Yurt içi tarafta veri akışı olarak yoğun bir haftayı takip etmekteyiz. Geçtiğimiz açıklanan büyüme rakamları sonrasında bugün sabah saatlerinde açıklanan enflasyon datasıyla güne başlangıç yaptık. Verinin detaylarına bakıldığında Kasım ayında ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları aylık bazda yüzde 0.38, yıllık bazda ise yüzde 10.56 seviyesinde açıklanırken piyasa beklentilerinin altında kalması dikkatleri çekti.

Bununla beraber Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları bir önceki ay yüzde 6.67 olmasının yanı sıra bu ay baz etkisinin pozitif katkısından dolayı artış gösterirken yüzde 9.25 seviyesine yükseldi.

Yıllık bazda enflasyonun yüzde 10.56 seviyesinde açıklanması ile TCMB’nin Aralık ayı toplantısında elini kuvvetlendirmiş oldu. Nitekim yüzde 14 seviyesinde uygulanan politika faizi ile yıllık enflasyon arasında oluşan marj faiz indirim ihtimallerini muhtemel kılmakta.

Enflasyon datası sonrasında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon göstergelerinin YEP Projeksiyonlarımıza paralel olarak kasım ayında bir miktar yükseldiği görülürken, görünümdeki iyileşmenin sürdüğü ve yılbaşından bu yana Tüketici Enflasyonunda 10 Puana yakın düşüş sağlandığına vurgu yaptı.

Ayrıca Albayrak’ın, dengelenme sürecinde kurda yakalanan istikrar, gıda arzındaki artış, ithalattaki düşüş, enflasyondaki olumlu görünümü sürdürebilir kılıyor ifadeleri yer aldı. 12 Aralık TCMB’nin PPK toplantısına yönelik öncesinde yetkililerden gelecek açıklamalar piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Diğer taraftan bugün başlayacak NATO Zirvesi öncesinde açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ticaret Anlaşması’na yönelik açıklamaları dikkatleri çekti. Başkan Trump, Çin ile anlaşma için nihai bir tarihin olmadığına ancak bazı açılardan 2020 ABD Seçimleri sonrasına kadar beklemenin daha iyi olabileceğine yönelik açıklamaları kritikti.

Öte yandan ABD’nin, Fransa’nın yeni dijital hizmetler verigisinin ABD merkezli teknoloji şirketlerine zarar vereceğine işaret ederek aralarında şampanya, kol çantası ve peynirin de olduğu 2.4 milyar dolar tutarında Fransız ürünü için yüzde 100’e varan oranda ek tarifeler uygulama kararı alınması Ticaret Savaşları’nda gerginliği artıran unsur olarak karşımıza çıkarken Fransa ve Avrupa Birliği’nden yanıt gecikmesi ve ABD’nin son tarife tehdidine güçlü şekilde cevap vereceğine yönelik açıklamaları Ticaret Savaşları’nda yeni bir boyut kazandırdı.

Bugün başlayan ve yarın da devam edecek NATO Zirvesi’nde liderlerden gelecek açıklamalar gerek küresel tarafta gerek yurt içi piyasalarında volatil işlemleri beraberin getirebilir. Günün devamında önemli bir veri akışı bulunmazken siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler yakın takibimizde olacaktır.

EUR/USD

Geçtiğimiz gün veri akışında olumlu bir görünüm içinde olan Avrupa İmalat PMI rakamlarıyla beraber ABD’de açıklanan İmalat PMI rakamlarındaki daralma paritede yukarı yönlü ataklara neden olmuştu.

Haftanın ikinci işlem gününde Avrupa Birliği ile ABD arasında artan ticaret gerginliği ile birlikte parite tarafında dalgalanmalar görülürken alış yönlü işlemlerin sınırlandığı görüldü.

Teknik olarak 1.1080 desteğinin hemen altında işlem gören Euro/Dolar paritesinde aşağı yönlü atakların derinleşmesi halinde 1.1040, 1.1000 ve 1.0975 destek noktaları takip edilebileceği gibi parite tarafında görülebilecek olası toparlanma hareketlerinde 1.1115, 1.1165 ve 1.1220 direnç noktaları karşımıza çıkabilir.

USD/TRY

Yurt içi tarafta açıklanan enflasyon rakamlarıyla beraber kur tarafında tepki satışları görülürken, 12 Aralık’ta düzenlenecek TCMB/PPK toplantısında faiz politikasına dair faiz indirim ihtimallerinin yükselmesi satış yönlü işlemleri sınırlandırdı. Bu bağlamda 5.75-5.70 bandında hareketliliğini sürdüren Dolar/TL kuru fiyatlamalarında bu noktalarda oluşabilecek kırılmalar hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Kur tarafında 5.7500 direncinin kırılması halinde 5.7900 ve 5.8225 direnç noktaları karşımıza çıkabileceği gibi geri çekilme hareketleriyle 5.70 desteğinin altında kalıcılık sağlanması durumunda 5.6450 ve 5.6200 seviyeleri gündeme gelebilir.

GBP/USD

İngiltere tarafında 12 Aralık seçimlerine yönelik gelen haber akışlarının yanı sıra gün içinde açıklanan İngiltere İnşaat PMI rakamlarında görülen toparlanma Pound varlıkları üzerinde pozitif eğilimi destekledi.

Paritede yukarı yönlü eğilimin devam etmesi halinde 1.3030, 1.3065 ve 1.3100 seviyeleri gündeme gelebileceği gibi paritede görülebilecek geri çekilmelerde 1.2940, 1.2900 ve 1.2875 destek seviyeleri karşımıza çıkabilir.

BRENT PETROL

Küresel tarafta Ticaret Savaşları’nda artan gerginlikler küresel büyümeye yönelik endişelerin yeniden canlanmasına neden olurken bu durum petrole olan talebi azaltabileceği beklentisiyle fiyatlamalarda satış yönlü işlemler ağırlık kazandı.

Teknik olarak bakıldığında ise; 60.50 ana destek bölgesinin şuanlık üzerinde işlem gören emtiada buranın geçilmesi halinde hareketlilik hız kazanabileceği gibi 60.00, 59.75 ve 59.25 destek seviyeleri gündemimize gelebilir.

Şayet değerli madende görülebilecek toparlanmalarda 61.00 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması önem teşkil ederken bu durumun sağlanması halinde 61.50, 61.85 ve 62.00 seviyeleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Ticaret Savaşları konusunda gerek ABD-Çin arasındaki anlaşmanın 2020 ABD Seçimleri sonrasına kalabileceğine yönelik haber akışları gerek ABD ile Avrupa Birliği arasında yükselen ticaret gerginliğiyle beraber piyasalarda küresel büyümeye yönelik endişeler artış gösterdi.

Bu durum ise güvenli liman ürünlerinden Ons Altın’da yukarı yönlü hareketlere neden olurken bu hareketliliğin devamlılığı açısından 1475, 1482 ve 1485 direnç noktaları önemli olacaktır.

Emtia tarafında görülebilecek geri çekilmelerde ise; 1468, 1464 ve 1460 destek seviyeleri takip edilebilir.


Kaynak: Işık Menkul Değerler


Hibya Haber Ajansı

400
Okunma