Kasım ayı enflasyonu beklentilerin altında kaldı

Kasım ayı enflasyon beklentilerin altında kaldı Kasım ayına ilişkin TÜFE verisi aylık bazda beklentilerin bir miktar altında kalarak %0.38 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon iki aylık bir aranın

Kasım ayı enflasyon beklentilerin altında kaldı

Kasım ayına ilişkin TÜFE verisi aylık bazda beklentilerin bir miktar altında kalarak %0.38 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon iki aylık bir aranın ardından yeniden çift haneli tarafa geçerek %10.56 olarak açıklandı.

Aylık bazda enflasyona sepet içerisinde yukarı yönde itici etkiyi en fazla oluşturan grup, 0.19 puanla giyim ve ayakkabı kaleminden geldiği görülüyor. Aylıkta aşağı yönde etkileyen grup ise, lokanta ve oteller -0.01 ve çeşitli mal ve hizmetlerin -0.02 puan ile sağladığı görülüyor.

Sepet içerisinde yıllık bazda enflasyonu tetikleyen grup ise, 2.07 puanla gıda ve alkolsüz içecekler, 1.83 puan ile alkollü içecekler ve tütün, 1.46 puanla ulaştırma ve 1.02 puanla lokanta ve otellerin öne çıktığı görülüyor. Aylık bazda yaşanan artışta mevsimsellik etki ile giyim ve ayakkabının yukarı yönde etkisi olmuştur. Fakat sepet içerisindeki ağırlığının az olması nedeniyle bu etki yıllık bazda sınırlı kalmıştır. Yıllık bazda ise genel olarak gıda grubunun birikimli etkilerinin devam ettiğini görüyoruz.

Diğer yandan Konut piyasasında yaşanan hareketliliğin talep enflasyonunu tetiklemesiyle birlikte yukarı yönlü artış görülmüştür. Kasım ve aralık ayı içerisinde enflasyonda yukarı yönlü hareketin olabileceğini tersine baz etkisi ile yaşanabileceğini değerlendirmiştik. Pozitif baz etkiyi geride bırakan veri negatif baz etkisi ile çift haneli tarafa geçmiştir. Kış mevsiminin gıda üzerindeki negatif etkilerini baz aldığımızda gelecek aylarda gıda kaynaklı artışlar söz konusu olabilir. Bugün en çok yükselen ürünlere baktığımızda mevsimsel etkiler ile kış giyimi ve ayakkabı grubu ürünlerinin artmasının yanı sıra kışlık sebze-meyvelerinin de en çok yükselenler içerisinde yer aldığı gözleniyor. Bu anlamda aralık ve 2020 1Ç dönemindeki gıda enflasyonunun önemli olabileceğini belirtelim.

Aralık ayında da enflasyonda çift haneli seviyelerin korunacağını fakat yükselişin bu ayki kadar 2 puan şeklinde olabileceğini beklemiyoruz. Yılı tamamlarken, enflasyonun %11-12 bandında kalabileceğini düşünüyoruz. Çekirdek enflasyonu tek haneli seviyede kaldı Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE ise %9.25 seviyesinde gerçekleşti. Manşet TÜFE ve Çekirdek TÜFE arasındaki makasın daralması kısmen de olsa olumlu. Çünkü bu veri ülke ekonomisinin fiyat gelişmelerini baz alarak hesaplanır ve MB’ninde odak noktasında tuttuğu bir gösterge olmaktadır. Bugün enerji, altın gibi ürünler dışarından sağlanırken bunların dışarıda bırakılarak diğer göstergelerdeki fiyat artışlarının sınırlı kalması fiyat gelişmelerindeki değişiminin sağlıklı kaldığına işaret eder. Üretici fiyatlarının tüketici fiyatlarına etkisi sınırlı…

Aylık bazda azalan ÜFE verisi yıllık bazda %6.63 oranında artış kaydetti. Aylıkta ise %0.08 azalan ÜFE iki aylık aranın ardından yeniden negatif tarafa geçti. TCMB’nin yıl bitmeden bir faiz indirim ihtimali kuvvetlendi… Yıl bitmeden son toplantısını gelecek hafta yapacak olan MB için 100-200 baz puan aralığında faiz indirimi bekleniyor.

Temmuz ayından bu yana önden yüklemeli şekilde faiz indirimlerine başlayan MB 1000 puan faiz indirimi yapmış ve Başkanın son açıklamalarında da indirimlerin sonuna geldiği mesajları alınmıştı. Reel getiride 2-3 puanlık bir değeri baz alarak bir indirim değerlendirmesi yapıldığında MB’nin 12 Aralık günü yapacağı 150 baz puanlık bir indiriminin piyasa algısını bozmayacağını ve makul karşılanacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte ise bekle-gör politikası ile süreci devam ettireceğini ve 2020 yılının ilk iki toplantısında hamle almasını beklemiyoruz.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

363
Okunma