news-details

İzmir, “PowerManagement” projesini kentte uygulamaya başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (European Institute of Innovation and Technology, EIT) ile iş birliği yaptı.

Elektrikli araç sahiplerinin araçlarını verimli bir şekilde şarj etmelerini sağlamak için tasarlanmış dijital platformun pilot test çalışmaları tamamlandı. EIT tarafından kabul edilen proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 100 bin euro hibe alarak aralarında Brüksel ve Çekya’dan kentler ile eş zamanlı olarak pilot test çalışmalarına başladı.

Proje kapsamında geliştirilen yazılımın İzmir kentinde pilot test çalışmalarında kullanılması için Tarihi Havagazı Fabrikası'nın otopark alanı içinde 6 hızlı şarj istasyonunun (AC tip) kurulumu tamamlandı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda kurulan istasyonlar, ilk etapta belediyenin elektrikli hizmet aracı filosunun kullanımına açıldı. Test aşamasında olan proje geliştirilip yaygınlaştığında şarj istasyonlarına olan talebin en sağlıklı şekilde karşılanması hedefleniyor.

İzmir’de hayata geçirdikleri çevreci ulaşım politikaları doğrultusunda PowerManagement projesine dahil olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Şube Müdürü Demet Burçin Gezgin, “Elektrikli mobilite gelişen teknoloji ve fosil yakıtlardan uzaklaşma stratejilerinin de etkisiyle kentlerde mobilitenin en önemli odak noktasından biri olmuş durumda. Bizim de altyapımızı buna uyumlandırmamız gerekiyor. Bu süreci geliştirmek bize bir yön göstermesini sağlamak için EIT Urban Mobility’in 2022 - 2024 çağrıları kapsamında PowerManagement projesine dahil olduk. Yaklaşık 100 bin euro’luk bir hibe aldık. Mevcut elektrik şebekesini, daha verimli nasıl kullanabiliriz, nasıl altyapı sağlayabiliriz sorularıyla bir proje başlattık. Bu kapsamda Çekya, Macaristan, İspanya, Belçika gibi ülkelerle beraber çalışıyoruz. Havagazı’nda başlatmış olduğumuz sistem, aynı zamanda Prag’da ve Brüksel’de de test edilen bir sistem.” diye konuştu.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nda Şehir Plancısı olarak görev yapan Uğur Yankaya ise, “Projenin amacı; kamu ve konut alanlarında elektrikli araç şarj istasyonlarını kontrol etmek için özel olarak tasarlanmış bir güç yönetim sistemini planlamak, devreye almak, izlemek ve değerlendirmek.  Powermanagement, akıllı ve verimli bir elektrikli araç şarj platformu. Proje kapsamında akıllı bir güç yönetimi yazılımı geliştirildi. Yani aynı anda 4 veya daha fazla elektrikli araç parkı olan yerlerde şebekeye aşırı yüklenmenin önüne geçilerek şarj yönetiminin akıllı bir güç yönetimi yazılımı ile çözülmesi hedeflendi.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı