FX Piyasaları

Bugün de alıcılı görüntüsünü koruyan TL'de küresel risk iştahındaki görüntü ve yurtiçinde aşılanmanın hızlanması ile alıcılı görüntüsünü koruyabilir ve Dolar / TL'de 8,23 hedef olabilir. Yukarıda ise 8,39 ve 8,45 sıralı dirençler olarak izlenebilir. (Ziraat Yatırım)

USD/TRY: Güçlü küresel büyüme, düşen ABD on yıllık tahvil faizi ve merkez bankalarının sıkılaştırma konusunda acele etmeyeceğine yönelik beklentilerle piyasalar iyimser tarafta kalmaya devam ediyor. Bu hafta öne çıkan Fed toplantısında da enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna yönelik vurgunun sürmesi bekleniyor. Diğer yandan, tapering konusunun "konuşulması" toplantıda gündeme gelme ihtimali yüksek olsa da istihdam piyasasındaki görüntü nedeniyle zamanlama konusunda net bir takvim verilmesi öngörülmüyor ki bu durum risk alma iştahının korunmasını sağlayabilir. Yurtiçi tarafta ise bugünkü NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın görüşmesi yakından izlenecektir. Çoğunlukla üst düzey görüşmeler olumlu bir havada gerçekleştiği için piyasalar iyimser tarafta kalıyor ki bu önemli görüşme öncesinde geçen hafta ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 36 baz puan iyileşirken, TL sepet bazında  (1 EUR 1 USD ortalaması) yaklaşık %3,5 oranında değer kazandı ve belirgin şekilde pozitif ayrıştı. Bugün de alıcılı görüntüsünü koruyan TL'de küresel risk iştahındaki görüntü ve yurtiçinde aşılanmanın hızlanması ile alıcılı görüntüsünü koruyabilir ve Dolar / TL'de 8,23 hedef olabilir. Yukarıda ise 8,39 ve 8,45 sıralı dirençler olarak izlenebilir. 

EUR/USD: Geçen haftaki toplantıda, ECB'nin tahvil alımlarının azaltması konusunda acele etmeyeceğine yönelik güvercin duruşu Avro'da yükseliş momentumunu azaltmış gözüküyor. Diğer yandan, büyüme konusundaki beklentiler Bölge lehine olmaya devam ederken, ABD on yıllık tahvil faizindeki düşüş eğilimi Dolar'ın güçlenmesini engelliyor. Bu kapsamda, risk alma iştahındaki görüntü de devam ederken, paritedeki kısa vadeli satış baskısının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Teknik olarak 1,2090 desteğinin altına sarkma yaşanması durumun da 1,2050 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1,2130 ve 1,2185 sıralı dirençler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Geçen hafta 1.900 seviyesinin üzerinde kalıcı olamayan ve cuma günü de sert bir düşüş sergileyerek 1.876 seviyesinden haftayı kapatan Ons Altın'da bu sabah da düşüş sürüyor. Fed toplantısının öne çıktığı haftada sert düşüşte katalizörlük edebilecek net bir gelişme gözlemiyoruz. Bu çerçevede Ons Altın'da baskının sürmesi durumunda 1.850 seviyesinden tepki alımları görülebilir. Güçlü destek ise 1.842 civarında. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.866 direncinin üzerinde 1.878 hedef olarak izlenebilir.

 
 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma