EUR/USD paritesi 1.1370 direncini test edebilir

Öncü PMI Dataları Gelecek Haftanın Başında Kritik Olacak! Bu haftayı oldukça yoğun haber akışları ile kapatıyoruz. Özellikle gerek iç tarafta, gerekse küresel tarafta Merkez

Öncü PMI Dataları Gelecek Haftanın Başında Kritik Olacak!

Bu haftayı oldukça yoğun haber akışları ile kapatıyoruz. Özellikle gerek iç tarafta, gerekse küresel tarafta Merkez Bankaları’nın kararları ile oynaklıklar görülürken, yine iç tarafta; Jeopolitilik ve Siyasi meseleler ile dış tarafta; Ticaret Savaşları ve Brexit risklerine dair gelişmelerle de oynaklık düzeyi artış gösterdi.

Yurtiçinde hafta başında Doğu Akdeniz eksenindeki risk artışlarının yanı sıra; ABD Kongresi’nde Türkiye’ye yönelik bir yaptırım tasarısının görüşüleceğine dair haber akışları ve TCMB’nin Ağustos ayında almış olduğu Zorunlu Karşılık kararında yapmış olduğu TÜFE uyarlaması, TCMB’nin yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısı’nda yüksek bir daiz indirimi gelebileceğine dair beklentilerin ön plana çıkmasıyla birleşince kurlarda TL aleyhine fiyatlamaları da beraberinde getirdi.

Perşembe günü merakla beklenen TCMB/PPK kararlarında ise; 200 Bp’lık bir faiz indirimi yapılırken, açıklanan karar metninde: sene sonu enflasyonunun Ekim sonunda açıklanan 4.Enflasyon raporundaki öngörülerin alt sınırı olan yüzde 11.2 seviyesine yakın çıkmasının ve majör merkez bankalarının 2020 yılında genişlemeci politikalarının devam etmesinin beklendiği belirtildi. Küresel tarafta ise hafta başında; ABD-Çin Tİcaret Müzakereleri’nin durumu belirsizliğini korurken, hafta sonuna doğru gelen haber akışlarında iki ülkenin 1. Faz ticaret anlaşması konusunda mutavbat kaldığının belirtilmesi ile küresel risk alma iştahı artış göstererek borsalara alım getirdi.

Özellikle ABD borsalarında yeni rekor seviyeler test edilirken, buna paralel olarak yatırımcıların güvenli liman varlıklarından çıkışları görüldü(Bülten yazılırken, Çin tarafının halen tam olarak ikna olmadığına yönelik haber akışları takip edilmekteydi). Keza, Perşembe günü Birleşik Krallık’ta yapılan seçimlerde; Son zamanlarda açıklanan anketler sebebiyle oluşan beklentilere paralel olarak Muhafazakâr Parti parlamento çoğunluğunu tek başına ele geçridi ve sonuçların açıklanması ile Pound varlıkları hızla değer kazandı ancak seçim sonıçlarının duyurulmasının akabinde İskoç Ulusal Partisi Lideri Nicola Sturgeon’un: Boris Johnson iktidarını ve AB’den ayrılmak istemediklerine yönelik açıklamaları bir miiktar tedirginliğe neden oldu.

Haftanın en önemli gündem maddelerinden bir diğeri de FED ve ECB’nin kararlarıydı. Çarşamba akşamı açıklanan FED/FOMC kararlarında Federal Fonlama Faizi aralığı yüzde 1,50-1,75 bölgesinde sabit tutulurken, açıklanan dot plot(noktasal grafik)’da: 2020 yılında faizlerin sabit bırakılmasının, 2021 ve 2020 yıllarında ise birer kez faiz artırımları yapılmasının öngörüldüğü ortaya çıktı.

FED future faizlerinin dot plot ile uyumsuzluk göstermesinin yanı sıra, kararları sonrasında basın toplantısı düzenleyen FED Başkanı Jerome Powell’ın: Enflasyonda kayda değer bir sıçrama olmadıkça faiz artırımı yapmayacaklarına dair söylemleri ile ABD Doları küresel çapta değer kaybetti.

Perşemne günü takip edilen ECB Karaları’nda da; Bankanın faiz oranları sabit bırakılırken, 1 Kasım itibariyle 20 Milyar Euro olarak başlatılan yeni parasal gevşeme(QE) programının faizlerimn artırılmasına kısa bir süre kalana kadar devam edeceğine yönelik ECB Başkanı Christine Lagarde’dan gelen açıklamalar ile Euro bir miktar baskı altında kaldı. Keza, büyüme projeksiyonlarında yapılan aşağı yönlü revizeler de geçici de olas baskı unsuruydu.

Önümüzdeki hafta yine; iç tarafta jeopolitik ve siyasi risklere dair olası gelişmeleri, TCMB ve BDDK gibi regülatörlerden gelebilecek yeni düzenlemeler ile birlikte takipte olacağız. Ayrıca; İşsizlik Oranı, Perakende Satışlar ve Bütçe Dengesi gibi açıklanacak olan ekonomik verilerle geçici de olsa TL varlıklarında hareketler görmek mümkün olabilir.

Yurt dışı tarafta ekonomik takvimde; hafta başında gelecek öncü PMI dataları hareketliliğe neden olabilir. Yine, Çin’den; Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar, İşsizlik Oranı dataları, Britanya’dan; İşizlik Oranı, İstihdam Değişimi, Enflasyon, Perakende Satışlar ve Büyüme rakamları, ABD’den; İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları, Büyüme ve PCE oranları, Euro Bölgesi’nden de; IFO Endeksleri ile TÜFE oranları kritik olacak. Keza; Japonya(BOJ) ve Birleşik Krallık(BOE) Merkez Bankalarının kararlarının da izleneceği haftada, Ticaret Savaşları, Brexit ve İran Nükleer Anlaşması gibi önemli meselelere dair gelişmelerle de; borsalar, güvenli liman varlıkları, emtialar ve para birimlerinde yüksek volatilite görülebilir.

EUR/USD

Hafta içerisinde FED ve ECB kararları ile hareketlilik görülen paritede, ABD-Çin Ticaret Savaşları ve Brexit meselelerine dair hafta ssonuna doğru azalan küresel ve lokal riskler ile son 4 ayın en yüksek seviyeleri test edildi. Yeni haftada da parite açısından yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risklerin durumunu öncelikli olarak takipte olacağız.

Zira, bu konulara dair gelişmeler ile paritede oynaklıklar yükselebilir. Ayrıca; Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak verilerin sonuçları ile FED ve ECB’nin sonrali toplantılarına yönelik uluslararası yatırım kuruluşlarından gelecek öngörüler de fiyatlamalrı davranışları üzerinde önem arz edecek.

Teknik olarak baktığımızda ise; 2018 Ağustos ayından başlayan düşen kanalın üst bandına yakın fiyatlama görülen paritede, buranın aşılması halinde 1.1370-1.1425 bölgesi hedef haline gelebilir. Paritede düşen kanalın içerisindeki kalıcılığın devamı halinde ise; 1.1140, 1.1080 ve 1.1020 destek noktaları izlemeye alınabilir.

USD/TRY

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım girişimi ve TCMB’nin yüksek faiz indirirebileceğine yönelik spekülatif haber akışlarıyla otaya çıkan tedirginlik nedeniyle kurda geçtiğimiz haftanın başında oluşmaya başlayan yukarı yönlü ataklar, PPK kararları sonrasında beklentinin sona ermesi ile yerini geri çekilmelere bıraktı.

Küresel tarafta da; kritik meseleler takip edilirken, FED/FOMC kararlarında Eylül toplantılarına nazaran “güvercin” kalan projeksiyonlar ve azalan risk unsurları ile zayıflayan Dolar Endeksi ise TL’deki zayıflığı bir miktar sınırladı. Yeni haftada da; iç ve dış taraftaki risk unsurlarının durumunu kur fiyatlamaları açısından takipte olacağız.

Ayrıca, Türkiye ve ABD’de açıklanacak olan makroekonomik verilerin sonuçları ile TCMB ve FED’in sonraki toplantılarına yönelik ortaya çıkabilecek öngörülerle de volatilite artışı görebiliriz. Teknik olarak ise olası geri çekilmelerde; 5.7740, 5.7550, 5.7340, 5.7100 ve 5.6915 kritik destek noktaları takip edilecek. Kurda yeniden oluşabilecek TL aleyhine fiyatlamalarda ise; 5.8165 seviyesi kritik olup, buranın aşılması halinde ilk etapta 5.8670 bölgesine doğru alıcılı işlemler ivme kazanabilir.

GBP/USD

Hafta başından itibaren; Ticaret Savaşları ‘na dair gelişmeler ve Britanya seçimlerine dair anket sonuçları parite üzerinde satış baskısına neden olurken, Çarşamba akşamı; FED/FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın konuşması ile başlayan yukarı yönlü ataklar, Perşembe gübnü yapılan Britanya seçimlerinde Düzenli Brexit yanlısı Boris Johnson’un tek başına iktidara geleceğinin ortaya çıkması ile GAP’li olarak ivme kazandı.

SNP Lideri Sturgeon’un: İkinci İskoçya Bağımsızlık Referandumu’nu istediklerine dair söylemleri ile kısmen geri çekilen parite açısından, önümüzdeki haftada da bu bağlamda Brexit ve olası bağımsılık referandumlarına dair gelişmeler fiyatlamalar açısından öncelikli olarak takip edilecek.

Yine, Ticaret Savaşları gibi risklerin durumu ve ekonomik verilerin de izleneceği parite için; Perşembe günü açıklanacak olan Birleşik Krallık Merke Bankası(BOE) kararları ile de oynaklıklar görülebilir. Teknik olarak yukarıda 1.3510-1.3440 bölgesi kritik olup, buranın üzerinde kapanış görmedikçe geri çekilmeler devam edebilir.

Bu durumda sırasıyla; 1.3310, 1.3250, 1.3190 ve 1.3135 desteklerini ilk etapta takipte olacağız. Paritede 1.3510 'un üzerindeki olası kapanışlarda ise 1.3615 'in de geçilmesi halinde yeniden 1.40'lı seviyelerin görülmesi muhtemel olacaktır.

BRENT PETROL

Önceki hafta açıklanan OPEC+ kararları sonrasında bu hafta içeirisinde Uluslararası Enerji Ajansı, Enerji Bilgi İdaresi ve OPEC’den gelen projeksiyonlarla emtiada kısmi oynaklıklar gözlemledik. Keza, açıklanan stok ve üretim daaları da fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, Ticaret Savaşları ve Brexit risklerinin (en azından bir süreliğine de olsa) sona erebileceğine dair haber akışları ile haftanın son işlem gününde 10 haftalık periyot sonrasında yeniden 65 Doların üzerine çıkıldığı görüldü.

Yeni haftada da; gerek küresel risklerin, gerekse bölgelerde açıklanacak olan makroekonomik verilerin sonuçlarını küresel ekonomik görünüm ve buna paralel olarak petrol talebine etkileri açısından takip edeceğiz.

Yine OPEC ve OPEC+ başta olmak üzere önemli üreticilerden gelebilecek açıklamalar ve açıklanacak olan stok ve üretim dataları ile de arz kaynaklı volatil fiyatlamalar görülebilir. Teknik olarak ise emtiada; yukarı tarafta 65.30 direnci kritik olup, buranın kalıcılıkla aşılması halinde ilk etapa 67.45, sonrasında da 69.60 bölgesi hedeflenebilir.

Emtiada, Ekim başından beridir takip ettiğimiz yükselen kanalın üst bandına da denk gelen 65.30’nun altında kalıcılıkta görülebilecek satış baskısında ise; 64.60, 63.90, 63.25 VE 62.65 destek noktaları izlemeye alınabilir.

ONS ALTIN

Küresel taraftaki risk unsurlarına dair gelişmeler, FED ve ECB kararları ile birlikte hafta boyunca Osn Altın fiyatlamaları üzerinde etkiliydi. Özellikle, FED ve ECB’nin kararları ve sonrasında başkanların(Powell ve Lagarde) açıklamaları ile 1486 Dolar seviyesine kadar çıkan Sarı Metal’de, akabinde ise gerek; Britanya seçim sonuçları sonrasında Anlaşmasız Brexit riskinin azalması, gerekse; ABD ve Çin’in 1. Faz Anlaşmayı yapmaya yakın olduklarına dair spekülatif haber akışları ile geri çekilmeler görüldü.

Haftanın kalanında ve önümüzdeki hafta bıyunca yine; Ticaret Savaşları gibi risklerin durumunu dikkatle takip edeceğiz. Ayrıca, öncü PMI dataları ve diğer önemli ekonomik verilerin sonuçları ile birlikte majör merkez bankalarının sonraki toplantılarına dair öngörülerle volatil işlemler görebiliriz.

Teknik olarak emtiadaki geri çekilmelerde; 1467, 1460 ve 1452 destek seviyeleri takip edilecek. Daha aşağıdaki 1447 destek bölgesi altına kalıcılıkla inilmesi halinde ise satıcılı işlemeler derinleşebilir. Sarı Metal’de yukarı yönlü ataklarda izlenecek direnç seviyelerimiz; 1473, 1479 ve 1486’da olup, bu tarafta da 1486 üzeri kalıcılıklarda yeni bir yükselen trend oluşumu söz konusu olabilir.


Kaynak: Işık Menkul Değerler


Hibya Haber Ajansı

391
Okunma