Euro/Dolar paritesi 1.1000 desteği üzerinde tutunuyor

Dikkatler Yurtdışında Powell, Yurtiçinde ise Erdoğan-Trump Zirvesi’nde! Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın New York Ekonomi Klubünde yaptığı konuşmasının ardından bugün

Dikkatler Yurtdışında Powell, Yurtiçinde ise Erdoğan-Trump Zirvesi’nde!

Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın New York Ekonomi Klubünde yaptığı konuşmasının ardından bugün dikkatler majör ülkelerden gelen enflasyon rakamlarına çevrildi. Öncelikli olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarına bakacak olursak Trump, faiz oranlarını daha hızlı ve daha sert bir şekilde düşürmediği için bir çok kez eleştiri yağmuruna tuttuğu FED’e karşı eleştirilerini yineledi.

Merakla beklenen ABD-Çin ticaret görüşmeleri hakkında ise konuşmasının başında Çin ile 1.etap anlaşmasının tamamlandığını ve yakında imzalanacağını söylesede konuşmasının devamında anlaşmanın olmaması halinde ithal vergileri yükselticeğini söyledi ve piyasa tarafında tedirginlik yarattı. Öte yandan ABD Ticaret Temsilciği Ofisi’nin, otomotiv sektörüne getirilecek muhtemel tarifeler hakkında Beyaz Saray’a bir rapor sunacağına ilişkin haber akışları da son günlerde piyasa tarafında oluşan pozitif havayı bir miktar bozdu.

Veri cephesinde ise İngiltere TÜFE aylık bazda yüzde 0.2 azalırken yıllık bazda TÜFE ise yüzde 1.7’den yüzde 1.5’e geriledi. Üretici Fiyat Endeksleri ise aylık bazda yüzde -1.2 tahminlerine karşın yüzde -1.3, yıllık bazda ise yüzde -4.9 beklentilerine karşın yüzde -5.1 ile tahmin edilen rakamları karşılayamadı.

Euro Bölgesi’nin lokomotif ülkesi Almanya’dan gelen TÜFE rakamları ise aylık ve yıllık bazda değişmedi. Günün flash verisi ise Euro Bölgesi Sanayi Üretimi rakamlarıydı ve data aylık bazda yüzde 0.3 daralma beklentilerine karşın yüzde 0.1 yükseldi. Yıllık bazda ise yüzde 2.3 azalma beklentilerine karşın yüzde 1.7 azalarak beklentilerden daha iyi bir sonuç aldı.

ABD’den gelen enflasyon rakamlarına baktığımızda ise yüzde 0.3 olarak beklenen aylık bazda TÜFE yüzde 0.4, yüzde 1.7 olarak beklenen yıllık bazda TÜFE ise 1.8 olarak açıklandı. Enerji ve gıda maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde 0.2 tahminlerine paralel olarak açıklanırken yıllık bazda ise yüzde 2.4 tahminlerine karşın yüzde 2.3 olarak gerçekleşti.

Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında ise FED Başkanı Jerome Powell’ın Kongre Ekonomi Komitesi’nde yapacağı sunum ve ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruçturması kapsamındaki kamuya açık oturumlar merakla takip edilecekken, yine; başta Ticaret Savaşları olmak üzere kritik meselelere dair gelişmeler de önemli olabilir.

Yurtiçi tarafta ise gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Beyaz Saray’da yapılacak görüşmelere çevrilmiş durumda. Yapılacak görüşmeler sonrasında özellikle Suriye meselesi, yaptırım konusu ve S-400 konusuna yönelik liderlerden gelebilecek açıklamalar TL varlıkları adına kritik olabilir. Öte yandan iki ülke arasında 100 Milyar olarak olarak hedeflenen ticaret hacmi konusunda verilecek mesajlarda önemli olabilir.

EUR/USD

Ticaret savaşlarına yönelik gelen haber akışları parite üzerinde oynaklık yaratmaya devam ederken bugün Euro Bölgesi’nden gelen olumlu Sanayi Üretimi rakamları sonrası bir miktar toparlandı. Ancak genel görünüm itibariyle Euro Bölgesi ekonomisinde yaşanan sorunlar paritedeki yukarı yönlü atakları sınırlandırıyor.

Öte yandan bugün ABD’den gelen olumlu TÜFE rakamları da yine paritedeki aşağı yönlü baskıyı artırabilir. Günün devamında paritenin gündeminde ise ticaret savaşlarına yönelik gelebilecek ekstra haber akışları ile bu akşam saatlerinde FED Başkanı Jerome Powell’ın Kongre Ekonomi Komitesi’nde yapacağı sunumda olacak.

Teknik olarak ise 1.1000 desteği üzerinde bir fiyatlama görmekteyiz. Kırılması durumunda 1.0985, 1.0970, 1.0950 ve 1.0920 destek seviyeleri izlenebilir. Yukarı tarafta ise 1.1070 direnci önemini korumaya devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalıcılık görülmez ise satış baskısı sürebilir. Öncesinde ise 1.1035 ve 1.1050 ara dirençlerini takip edeceğiz.

Işık Menkul Değerler

354
Okunma