Emtia & FX vadeli kontratları (Futures)

Ekonomik veri takviminin görece zayıf olduğu haftanın ilk işlem gününde piyasalar ticaret görüşmeleri ve yaklaşan İngiltere seçimleri ile yön buldular. İngiltere’de Boris Johnson

Ekonomik veri takviminin görece zayıf olduğu haftanın ilk işlem gününde piyasalar ticaret görüşmeleri ve yaklaşan İngiltere seçimleri ile yön buldular. İngiltere’de Boris Johnson seçim sonrasında Brexit oylamalarında sorun yaşamamak adına kendi partisinden aday olan vekillerle seçilmeleri durumunda Brexit anlaşması lehine oy kullanmaları konusunda anlaşırken GBP G10 para birimleri arasında %0.50 ile dolara karşı en çok değer kazanan konumunda. 1.2960 seviyelerinden işlem gören parite için 1.30 psikolojik sınırı ilk ve en önemli direnç noktası olarak öne çıkarken 14 günlük RSI indikatörü de 65 seviyesinde ve aşırı alım bölgesine yaklaşıyor. Bugün FED başkanı Powell ile Trump’ın yaptığı görüşmede Powell’ın geçen hafta Senato’da yaptığı bir konuşmaya benzer görüşler bildirdiği açıklanırken Trump ise görüşmenin çok iyi geçtiğini belirtti. Dolar endeksi işlem gününü hafif kayıpla 97.80 seviyelerinden sonlandırırken gün içerisinde de oldukça dar bir banta hareket etti. EURUSD paritesi ise dolar endeksindeki kayıplara paralel olarak hafif primle 1.1075 seviyelerinden işlem gördü. 1.1095 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama parite için ilk ve en önemli direnç noktası konumunda.
Altın tarafında ise ticaret anlaşmasının çok yakın olduğu ve küçük detaylar üzerinde çalışmaların devam ettiğine dair açıklamalar işlem gününde değerli metalin tekrar $1456 seviyesine kadar geri çekilmesine neden olurken daha sonra gelen dolar kayıplarına paralel olarak işlem gününü hafif primle $1472 seviyelerinden sonlandırdı. $1480 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama değerli metal için ilk ve en önemli direnç noktası konumunda. Petrol ise %2’ye yakın kayıpla $57 seviyesinin hemen altında işlem gününü sonlandırdı. Olası bir yukarı yönlü harekette $57 psikolojik sınırı ve $57.47 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama takip edilecek direnç noktaları olacaktır.

İş Yatırım

304
Okunma