Dolar/TL gün içinde 5,75 civarında dalgalanabilir

USD/TRY: Ticaret gelişmeleriyle ilgili olumsuz haber akışı ve ABD'den beklentilerin altında kalan ISM imalat verisinin ardından dün risk iştahının bozulduğunu gözlemledik. Dolar ise küresel çapta

USD/TRY:

Ticaret gelişmeleriyle ilgili olumsuz haber akışı ve ABD'den beklentilerin altında kalan ISM imalat verisinin ardından dün risk iştahının bozulduğunu gözlemledik. Dolar ise küresel çapta değer kaybetti. Bu sabaha baktığımızda ise piyasalarda hafif de olsa toparlanma eğilimi gözlemiyoruz.

Bu hafta ABD'de tarım dışı başta olmak üzere önemli veriler takip edilecekken söz konusu verinin etkisi sınırlı kalabilir. Halihazırda ABD'de tüketim ile ilgili veriler iyi geliyor.

Ticaret gelişimleri tarafında ise, ticari partnerlere yönelik yeni tarifelerin gündeme gelmesi olası ABD - Çin anlaşmasıyla ilgili beklentileri bir miktar azaltabilir. Dolayısıyla, bu gelişme risk iştahında en azından olası bir toparlanmayı sınırlayabilir.

Diğer yandan, güçlenemeyen Ons Altın'daki hareket ise risk iştahındaki olası baskının derinleşmeyebileceğini gösteriyor. ABD on yıllık tahvil faizi de hafif yükselirken, Yen değer kaybediyor. Özetle Dolar, dünkü değer kaybını bir miktar telafi etmek isteyebilir.

Yurtiçinde ise sabah 10'da açıklanan kasım ayı enflasyonu verisinin Dolar / TL üzerinde sınırlı etki yaptığını gözlemliyoruz. Kasım ayında TÜFE aylık %0,38 oranında artış kaydetti. Beklenti %0,75 idi. Böylece yıllık enflasyon %10,56 olarak gerçekleşti. Önceki %8,55 idi. Günün geri kalanında kurun 5,75 civarında bant hareketi yapabileceği görüşümüzü koruyoruz.

Kaynak : Ziraat Yatırım


Hibya Haber Ajansı

306
Okunma