Asya borsaları ticaret anlaşmasının Aralık ayına sarkma endişesiyle sıkıştı

ABD ile Çin arasında Kasım ayı ortalarında imzalanması beklenen Faz1 anlaşmasının Aralık ayınsarkabileceği endişelerinin artmasıyla Asya borsalarında endeksler dar aralıkta sıkıştıktan sonra, genel a

ABD ile Çin arasında Kasım ayı ortalarında imzalanması beklenen Faz1 anlaşmasının Aralık ayınsarkabileceği endişelerinin artmasıyla Asya borsalarında endeksler dar aralıkta sıkıştıktan sonra, genel a olarak gevşek seyir izledi.

Tokyo Nikkei endeksi yüzde 0.05 kayıpla 23,292.97 puandan, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.23 kayıpla 2,971.85 puandan, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0.42 kayıpla 27,573.07 puandan kapandı.

İki ülkenin yetkili ağızları anlaşma için yer aranmaya devam edildiğini, belirlendiğinde açıklanacağını telaffuz etmeye devam ederken, olasılıklara Avrupa'nın da dahil olduğu ifade ediliyor.

Piyasa uzmanları gecikmenin tedirginliği artırdığını, ABD'nin yaptımlarda geri adım atma konusunda isteksiz olduğu yorumlarına yol açtığını belirtiyorlar. Çin, 125 milyar dolarlık ihracatına yönelik kararın geri alınmasını istiyor.

Öte yandan ABD'nin Aralık ortasında yürürlüğe girecek laptop,elektronik eşya ve oyuncakların da aralarında olduğu yeni yaptırımlara ilişkin kararına dair bir güncelleme yapmaması da anlaşmanın çok uzun ömürlü olamayacağı yorumlarına yol açıyor.

Hibya Haber Ajansı

389
Okunma