Asya borsaları ticaret anlaşmasına dair belirsizliklerle karışık kapandı

Asya borsalarında endeksler, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının imzalanması konusunda anlaşmaya varıldığı, tarifelerin karşılıklı indirileceği haberleri sonrasında gelen endişe verici

Asya borsalarında endeksler, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının imzalanması konusunda anlaşmaya varıldığı, tarifelerin karşılıklı indirileceği haberleri sonrasında gelen endişe verici açıklamalarla karışık kapandı.

Tokyo Nikkei endeksi yüzde 0.07 artışla 23.347.74 puandan, Sanghay bileşik endeksi yüzde 0.04 kayıpla 2,977.50 puandan, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0.64 kayıpla 27,669.52 puandan günü tamamladı.

Perşembe gunu ABD ve Çin'in anlaşma içeriğinde belirtilen miktarlarda anlaşma ilerledikce tarifelerin kademeli olarak indirileceği haberi piyasalara moral verdi. Daha sonra Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsünün ABD'den kümes hayvanları ithalinin serbest bırakılmasının değerlendirildiği açıklaması piyasalarda olumlu havanın hakim olmasına destek verdi.

Öte yandan günün ilerleyen saatlerinde ABD'de tarifelerin kaldırılması konusuna danışmanlar başta olmak üzere güçlü bir muhalefet olduğuna dair açıklamalar, oluşan olumlu havanın yerini muhtemel sınırlı ticaret anlaşmasının yapılıp, yapılamayacağı endişelerine bıraktı. Asya borsaları haftanın son işlem günü dar bir aralıkta sıkışarak, belirsizlikleri giderici açıklamaları bekledi.

Hibya Haber Ajansı

300
Okunma