Asya borsaları, sınırlanan ticaret iyimserliği ile dar bantta sıkıştı

Asya borsaları ticaret anlaşması iyimserliğe rağmen belirsizlikler nedeniyle dar bantta sıkışarak, karışık kapandı. Tokyo Nikkei endeksi yüzde 0.22 artışla 23,303.82 puandan, Şanghay bileşik endeksi

Asya borsaları ticaret anlaşması iyimserliğe rağmen belirsizlikler nedeniyle dar bantta sıkışarak, karışık kapandı.

Tokyo Nikkei endeksi yüzde 0.22 artışla 23,303.82 puandan, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.40 kayıpla 2,979.49 puandan Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.15 artışla 27,725.08 puandan kapandı.

Piyasa uzmanları, Çin ve ABD'nin sınırlı bir ticaret anlaşmasının (Faz1) yakın bir zamanda imzalanacağı ve bunun için yer belirlenmeye çalışıldığı, anlaşmanın önünde engel olmadığı yönünde resmi ağızlardan farklı zamanlarda açıklamalar yapmalarına karşın, halen somut bir metin ve belirlenmiş tarih olmadığını belirtiyor.

Öte yandan Çin'in 125 milyar dolarlık Çin malına ABD'nin yüzde 15 vergi uygulaması kararının bir iyi niyet göstergesi olarak kaldırılması konusunda ısrarcı olması, buna karşın ABD'nin bu konuda nasıl davranacağının belirsizliği de piyasalarda etkili oluyor.

Diğer bir belirsizlik gerekçesi de 15 Aralık'ta yürürlüğe girecek ABD yaptırımları konusunda herhangi bir geri adım atılmaması ya da açıklamada bulunulmaması olarak gösteriliyor.

Bununla birlikte Çin'in faiz indirimi, ileriye dönük olarak küresel merkez bankalarıyla paralel bir seyir izleneceği umutlarını güçlendirdiği şeklinde yorumlanıyor.

Hibya Haber Ajansı

382
Okunma