Asya borsalari Çin'in sürpriz imalat verisiyle yükseldi

Asya borsalarında endeksler Çin'in beklentilerin aksine yükselen Caixin imalat PMI (satınalma yöneticileri endeksi) verisinin moraliyle yükseldi. Haber yayına hazırlandığı sırada Tokyo Nikkei

Asya borsalarında endeksler Çin'in beklentilerin aksine yükselen Caixin imalat PMI (satınalma yöneticileri endeksi) verisinin moraliyle yükseldi.

Haber yayına hazırlandığı sırada Tokyo Nikkei endeksi yüzde 1.03 artışla 23,534.29 puan, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.08 artışla 2,874.17 puan, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0.39 artışla 26,448.02 puan seviyesindeydi.

Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump'ın Hong Kong protestocularına destek vere.n tasarıyı onaylamasıyla tansiyonun yükselmesine bağlı ticaret belirsizlikleriyle haftanın son iki günü sert düşüşlerin gözlendiği Asya borsalarında, Çin imalat verilerinin etkisiyle toparlanma yaşandı.

Caixin imalat PMI endeksi Kasım ayında 51.8 ile 51.4 olan beklentinin üzerinde geldi. Endeks ekim ayında 51.7 gelmişti. PMI verilerinde 50 seviyesi ekonominin dengede olduğu noktaya işaret ediyor. 50’nin altı daralma, üzeri ise büyüme işareti olarak değerlendiriliyor.

Çin yönetimi, tepki olarak ABD’li şirketlere yönelik yaptırımlar uygunacağını açıkladı ancak yaptırımların ne olacağı konusuna bir açıklık getirmedi.

Gelişmelerin ticaret müzakerelerine tekrar başlanması ve yıl sonundan önce bir ticaret anlaşması imzalanması konusunda güçlenen belentiyi baltalayacağı görüşü ağırlık kazanırken, bazı piyasa uzmanları halen yıl sonundan önce bir anlaşmanın imzalanabileceği konusunda umutlarını koruyor.

Çin Dışişleri Bakanı, ABD’nin onaylanan tasarı ile uluslararası hukuka zarar verdiği ve Çin’in iç işlerine müdahale ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkilere daha fazla zarar vermemek adına uygulamaya geçirilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Cumartesi günü Çin’de yayımlanan Global Times gazetesi, ticaret müzakereleri konusunda direkt bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, anlaşmanın parçası olarak ABD’nin mevcut yaptırımları kaldırması gerektiğini yazdı.


Hibya Haber Ajansı

309
Okunma