img

ABB’den toplu ulaşım ücretlerine ilişkin açıklama


ABB’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükseldi. Maliyet yüzde binden fazla arttı.

EGO Genel Müdürlüğünün 2022 yılı kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir. Bu zarar aylarca vatandaşlarımız için ABB bütçesinden sübvanse edildi. Ancak maliyet yükü ve vergiler günden güne arttı.

ABB’nin doğalgaz kullanımı ticari amaçlarla değil, halkın uygun fiyata ulaşımı için yapılıyor. Dolayısıyla tarife ve vergilendirmesi de aynı kıstaslara göre gerçekleştirilmeli. CNG’de kullanılan doğalgaz, tüm Türkiye’de kullanılan doğal gazın binde 28’idir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kuruldu. Bu konu diğer belediyelere göre en büyük CNG’li otobüs filosuna sahip (yüzde 84) belediye olması nedeniyle en fazla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni etkiliyor.

Şu anda tam bilet 6.5 TL, öğrenci bileti 3.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık 90 TL’dir. UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle -üzülerek belirtiyoruz ki- tam bilet 9.5 TL, öğrenci bileti 4.75 TL, öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 140 TL olarak belirlendi.

Bu süreçte kamu toplu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni tarife düzenlemesi yapılması için Sayın Cumhurbaşkanına, ilgili Bakanlıklara ve BOTAŞ’a durum arz edildi. Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren zam yapılması zorunlu olacak. Aksi halde EGO’nun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmüyor.

EGO Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Kasım ayı giderleri: doğalgaz: 140.5 milyon TL, elektrik: 65.7 milyon TL, personel: 111.2 milyon TL, bakım ve onarım: 30 milyon TL, ÖHA ve ÖTA destekleri: 8 milyon TL, kasım ayı toplam gider: 382 milyon TL, kasım ayı toplam bilet giderleri: 120 milyon TL, aylık zarar: 262 milyon TL’dir.”

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.