img

ABB’den tehlikeli madde taşımacılığında yeni kurallar


Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent trafiğinin daha düzenli ve konforlu olmasını sağlamak için çalışmalarına devam ederken bir yandan da trafik güvenliğinin sağlanması için aldığı yeni kararları hayata geçiriyor. 

“Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması” (ADR) doğrultusunda UKOME tarafından alınan kararla; yanıcı, patlayıcı ve radyoaktif madde taşıma yetki belgesi almış araçların, şehir dışından gelip şehir içinden geçişleri saat 06.00-22.00 arası yasaklanırken bu zaman aralığında geçecek araçların çevre yolunu kullanma zorunluluğu getirildi.

Güzergah izin belgesi şartı

Yeni düzenlemeyle birlikte tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücüler Ankara’da bazı cadde ve bulvarlara giriş yapamayacak. Güvenlik tedbirleri doğrultusunda söz konusu araçların giriş yapamayacağı güzergahlar ise şöyle belirlendi;

“Atatürk Bulvarı, Cinnah Caddesi, GMK Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Meşrutiyet Caddesi, Mithat Paşa Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi, Kumrular Caddesi, Necatibey Caddesi, Dikmen Caddesinin Genel Kurmay Kavşağı ile Polisevi Kavşağı arası, Cemal Gürsel Caddesi, Çankırı Caddesi, Çankaya Caddesi, İnönü Bulvarı, Tıp Fakültesi Caddesi, Olgunlar Caddesi, Dr. Mediha Eldem Caddesi.”

Şehir merkezine gündüz saatlerinde girme mecburiyeti bulunan tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin ise ABB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından verilecek “güzergah izin belgesi” almaları şartı aranacak. Bu araçları kullanan sürücülere trafiğin yoğun olmadığı 10.00-16.00 saatleri arasında izin verilecek ve bu konuda Emniyet Trafik Denetim Birimleri bilgilendirilecek.


Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.