22 Ekim TCMB faiz artırım beklentileri

Enflasyon üzerindeki ortalama fonlama maliyeti ile genel fonlama kompozisyonu açısından pozitif reel faiz pozisyonuna geçtik.

Enflasyon üzerindeki ortalama fonlama maliyeti ile genel fonlama kompozisyonu açısından pozitif reel faiz pozisyonuna geçtik. Geç likidite penceresi faiz oranının %13,25 civarında olduğu geleneksel repo ihalelerinin ve gecelik borçlanma limitlerinin yarıya indirildiği bir ortamda GLP’nin genel fonlama üzerindeki ağırlığının artmasını ve fonlama maliyetindeki artışın devam etmesini bekliyoruz. Merkez Bankası'nın fonlama kompozisyonu çerçevesinde reel faiz pozisyonunu güçlendirmek ve ek sıkılaşmaya alan açmak için faiz oranlarını artırmaya devam etmesini öngörüyoruz. Enflasyon beklentileri hızla kötüleşiyor ve döviz kurlarındaki artışın devam etmesinin ek bir etkisinin olması beklenebilir. Bu kapsamda Merkez Bankası'nın en az 150 baz puan faiz artırımı yapacağını hatta aşacağını düşünüyoruz.

 

Yarın PPK'da 175 baz puanlık yeni bir faiz artışı bekliyoruz; böylece politika faizi %12, faiz koridoru üst bandı %13,5 ve geç likidite %15 olacaktır.

 

 

Politika faizi zaten %10.25, ancak ana fonlama %12,5 ve fonlama oranı burada önemli... Fonlama oranının, faiz koridoru ile geç likidite oranı (GLP) arasında bir yerde politika faizinin üzerinde olacağını varsayıyoruz. Yine faiz koridoruna ve GLP aralığına yönlendirilecek fonlama çerçevesinde %15'e kayacak olan GLP, TRY için makul bir reel faiz pozisyonu oluşturabilir ve mevduat oranlarına geçişin etkisi kısa vadede TRY'yi daha cazip hale getirebilir. Dolayısıyla TCMB’nin faiz artırması, faiz koridorunu fiiliyatta gerçekleşen fonlama kompozisyonuna uydurması olacaktır. Bu noktada faizi sadece enflasyon üzerinde konumlandırmak kadar, dolarizasyon etkisini kıracak bir faiz pozisyonu yaratmak da önemlidir. Dolayısıyla, TCMB’nin sıkılaşma döngüsü içerisinde kalmaya devam etmesini bekleriz. TCMB sonraki toplantılarda da faiz artırma durumunda kalabilir.

Kaynak Tera Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma